Деякi аспекти узагальненої динамiки квазiчастинок в кристалах з елементарною комiркою довiльної складностi
DOI:
https://doi.org/10.15407/ujpe61.06.0537Ключові слова:
quasiparticles, dispersive dependence, relativistic approximation, dynamical Dirac model, graphenesАнотація
Проаналiзовано умови, за яких загальний опис динамiчних властивостей квазiчастинок майже збiгається з аналогiчним описом для реальних релятивiстських частинок. Такий аналiз на сьогоднi актуальний у зв’язку iз зростанням iнтересу до електронних властивостей графена та iнших наноструктур вуглецевого походження (фулерени, нанотрубки i таке iнше). Розвиток традицiйних застосувань квазiчастинок (надплиннiсть, перенос заряду або енергiї) також вимагає узагальненого аналiзу динамiчних властивостей квазiчастинок. Розглянуто проблему спiввiдношення квантового i класичного способiв опису для збуджених станiв кристалiв. Для того, щоб зосередити увагу на обговорюванiй проблемi, отриманi результати були продемонстрованi на прикладах електронних збуджень кристалiв у найпростiшому випадку, коли iншими ефектами нехтують (фононами, дефектами, високою щiльнiстю збуджень, яка вимагає врахування взаємодiї мiж ними, реакцiєю ґратки на збудження i таке iнше). Було показано, що такi збудження описуються трьома способами одночасно. Перший – це квантовий спосiб, який дає опис розглянутих збуджень в термiнах хвильових функцiй i власних значень енергiї. Другий спосiб – класичний. Вiн виникає з квантового способу i формулюється по вiдношенню до хвильового iмпульсу. Третiй спосiб, який є похiдним вiд другого, також є описом класичного типу, але по вiдношенню до iншого iмпульсу – механiчного. Цей (третiй або другий класичний) опис дозволяє iнтерпретувати експериментальнi данi в термiнах звичайної релятивiстської динамiки.
Downloads
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ліцензійний Договір
на використання Твору
м. Київ, Україна
Відповідальний автор та співавтори (надалі іменовані як Автор(и)) статті, яку він (вони) подають до Українського фізичного журналу, (надалі іменована як Твір) з одного боку та Інститут теоретичної фізики імені М.М. Боголюбова НАН України в особі директора (надалі – Видавець) з іншого боку уклали даний Договір про таке:
1. Предмет договору.
Автор(и) надає(ють) Видавцю безоплатно невиключні права на використання Твору (наукового, технічного або іншого характеру) на умовах, визначених цим Договором.
2. Способи використання Твору.
2.1. Автор(и) надає(ють) Видавцю право на використання Твору таким чином:
2.1.1. Використовувати Твір шляхом його видання в Українському фізичному журналі (далі – Видання) мовою оригіналу та в перекладі на англійську (погоджений Автором(ами) і Видавцем примірник Твору, прийнятого до друку, є невід’ємною частиною Ліцензійного договору).
2.1.2. Переробляти, адаптувати або іншим чином змінювати Твір за погодженням з Автором(ами).
2.1.3. Перекладати Твір у випадку, коли Твір викладений іншою мовою, ніж мова, якою передбачена публікація у Виданні.
2.2. Якщо Автор(и) виявить(лять) бажання використовувати Твір в інший спосіб, як то публікувати перекладену версію Твору (окрім випадку, зазначеного в п. 2.1.3 цього Договору); розміщувати повністю або частково в мережі Інтернет; публікувати Твір в інших, у тому числі іноземних, виданнях; включати Твір як складову частину інших збірників, антологій, енциклопедій тощо, то Автор(и) мають отримати на це письмовий дозвіл від Видавця.
3. Територія використання.
Автор(и) надає(ють) Видавцю право на використання Твору способами, зазначеними у п.п. 2.1.1–2.1.3 цього Договору, на території України, а також право на розповсюдження Твору як невід’ємної складової частини Видання на території України та інших країн шляхом передплати, продажу та безоплатної передачі третій стороні.
4. Строк, на який надаються права.
4.1. Договір є чинним з дати підписання та діє протягом усього часу функціонування Видання.
5. Застереження.
5.1. Автор(и) заявляє(ють), що:
– він/вона є автором (співавтором) Твору;
– авторські права на даний Твір не передані іншій стороні;
– даний Твір не був раніше опублікований і не буде опублікований у будь-якому іншому виданні до публікації його Видавцем (див. також п. 2.2);
– Автор(и) не порушив(ли) права інтелектуальної власності інших осіб. Якщо у Творі наведені матеріали інших осіб за виключенням випадків цитування в обсязі, виправданому науковим, інформаційним або критичним характером Твору, використання таких матеріалів здійснене Автором(ами) з дотриманням норм міжнародного законодавства і законодавства України.
6. Реквізити і підписи сторін.
Видавець: Інститут теоретичної фізики імені М.М. Боголюбова НАН України.
Адреса: м. Київ, вул. Метрологічна 14-б.
Автор: Електронний підпис від імені та за погодження всіх співавторів.