Дослiдження контура спектральної лiнiї неона у пиловiй плазмi
DOI:
https://doi.org/10.15407/ujpe59.04.0375Ключові слова:
spectral line profile, dusty plasma, dusty structure, Fabry–Perot interferometerАнотація
Впорядкованi плазмово-пиловi структури впливають на властивостi плазми. Цей вплив проявляється у змiнi спектральних характеристик плазми при внесеннi частинок. Наприклад, змiна атомної температури приводить до змiни контурiв спектральних лiнiй. Ми дослiджували контур спектральної лiнiї неону 585,2 нм. Пилова структура зависала в позитивному стовпi тлiючого розряду при тиску 50–150 Па i струмi 1–9 мА. Сканування контуру проводилося за допомогою iнтерферометра Фабрi–Перо шляхом змiни тиску повiтря мiж дзеркалами. Для обробки даних було розроблено алгоритм, стiйкий до шумiв i непостiйностi швидкостi сканування. Було знайдено верхню межу впливу пилових структур на ширину контуру спектральної лiнiї в дослiджених умовах. Поява пилу змiнює температуру газу менше нiж на 10 К.
Посилання
A.V. Bul'ba, L.A. Luizova, S.F. Podryadchikov, A.D. Khakhaev, and A.I. Shcherbina, High Energ. Chem. 40, 125 (2006).
https://doi.org/10.1134/S001814390602010X
A.F. Pal', D.V. Sivohin, A.N. Starostin, and A.V. Filippov, in Proc. of the School "Methods and Techniques of an Experimental Research into Self-Organization of Plasma Dusty Structures," Petrozavodsk, 2002. Available at: http://plasma.karelia.ru/pub/fntp/Sivohin.pdf.
I. Stefanovic, E. Kovacevic, J. Berndt, and J. Winter, New J. Phys. 5, 39.1–39.12 (2003).
L.M. Vasilyak, S.P. Vetchinin, D.N. Polyakov, and V.E. Fortov, JETP 94, 521 (2002).
https://doi.org/10.1134/1.1469151
S.A. Khrapak and G.E. Morfill, Phys. Plasmas 13, 104506 (2006).
https://doi.org/10.1063/1.2359282
A.V. Solov'ev, Software "Apparat". Available at: http://plasma.karelia.ru/distort/index.en.php.
Downloads
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ліцензійний Договір
на використання Твору
м. Київ, Україна
Відповідальний автор та співавтори (надалі іменовані як Автор(и)) статті, яку він (вони) подають до Українського фізичного журналу, (надалі іменована як Твір) з одного боку та Інститут теоретичної фізики імені М.М. Боголюбова НАН України в особі директора (надалі – Видавець) з іншого боку уклали даний Договір про таке:
1. Предмет договору.
Автор(и) надає(ють) Видавцю безоплатно невиключні права на використання Твору (наукового, технічного або іншого характеру) на умовах, визначених цим Договором.
2. Способи використання Твору.
2.1. Автор(и) надає(ють) Видавцю право на використання Твору таким чином:
2.1.1. Використовувати Твір шляхом його видання в Українському фізичному журналі (далі – Видання) мовою оригіналу та в перекладі на англійську (погоджений Автором(ами) і Видавцем примірник Твору, прийнятого до друку, є невід’ємною частиною Ліцензійного договору).
2.1.2. Переробляти, адаптувати або іншим чином змінювати Твір за погодженням з Автором(ами).
2.1.3. Перекладати Твір у випадку, коли Твір викладений іншою мовою, ніж мова, якою передбачена публікація у Виданні.
2.2. Якщо Автор(и) виявить(лять) бажання використовувати Твір в інший спосіб, як то публікувати перекладену версію Твору (окрім випадку, зазначеного в п. 2.1.3 цього Договору); розміщувати повністю або частково в мережі Інтернет; публікувати Твір в інших, у тому числі іноземних, виданнях; включати Твір як складову частину інших збірників, антологій, енциклопедій тощо, то Автор(и) мають отримати на це письмовий дозвіл від Видавця.
3. Територія використання.
Автор(и) надає(ють) Видавцю право на використання Твору способами, зазначеними у п.п. 2.1.1–2.1.3 цього Договору, на території України, а також право на розповсюдження Твору як невід’ємної складової частини Видання на території України та інших країн шляхом передплати, продажу та безоплатної передачі третій стороні.
4. Строк, на який надаються права.
4.1. Договір є чинним з дати підписання та діє протягом усього часу функціонування Видання.
5. Застереження.
5.1. Автор(и) заявляє(ють), що:
– він/вона є автором (співавтором) Твору;
– авторські права на даний Твір не передані іншій стороні;
– даний Твір не був раніше опублікований і не буде опублікований у будь-якому іншому виданні до публікації його Видавцем (див. також п. 2.2);
– Автор(и) не порушив(ли) права інтелектуальної власності інших осіб. Якщо у Творі наведені матеріали інших осіб за виключенням випадків цитування в обсязі, виправданому науковим, інформаційним або критичним характером Твору, використання таких матеріалів здійснене Автором(ами) з дотриманням норм міжнародного законодавства і законодавства України.
6. Реквізити і підписи сторін.
Видавець: Інститут теоретичної фізики імені М.М. Боголюбова НАН України.
Адреса: м. Київ, вул. Метрологічна 14-б.
Автор: Електронний підпис від імені та за погодження всіх співавторів.