Взаємність електропровідності та поляризації в їх частотній залежності
DOI:
https://doi.org/10.15407/ujpe69.2.104Ключові слова:
електропровiднiсть, електрична поляризацiя, дисперсiя дiелектричної проникностi, дисперсiя електропровiдностiАнотація
У цiй статтi представлено електричну поляризацiю та провiднiсть, якi можна розглядати окремо лише при постiйнiй напрузi, тодi як у змiнному електричному полi вони є двома сторонами одного процесу, а саме iнерцiйного руху пiд дiєю електричного поля частково зв’язаних та вiдносно вiльних заряджених частинок. Для опису цього процесу можна однаково використовувати комплексну дiелектричну проникнiсть ε*(ω) = ε′(ω) − iε′′(ω) i комплексну провiднiсть σ*(ω) = σ′(ω) + iσ′′(ω), що показано на прикладах дiелектрикiв, напiвпровiдникiв i металiв. Зi збiльшенням частоти, затримка поляризацiї приводить до збiльшення провiдностi, тодi як затримка електронної провiдностi металу може бути описана негативною дiелектричною проникнiстю. Ця можливiсть була дослiджена за допомогою моделей релаксацiї та резонансу на прикладах дiелектрикiв, напiвпровiдникiв i металiв. Показано, що “провiднiсть”, яка нiбито виникає замiсть сповiльненої поляризацiї, не є адекватною класичному розумiнню цього параметра i може розглядатися лише як ефективна провiднiсть. Поясненi фiзичнi механiзми цих перетворень.
Посилання
A. von Hippel. Dielectrics and Waves (Jon Wiley, 1954).
https://doi.org/10.1149/1.2430013
C. Kittel. Introduction to Solid State Physics (John Willey & Sons, (1975).
Y. Poplavko. Electronic Materials: Principles and Applied Science (Elsevier, 2018).
A.K. Jonscher. Dielectric Relaxation in Solids (Chelsea Dielectrics Press, 1983).
M.J. Weber. Handbook of Optical Materials (Boca Raton: CRC Press, 2003).
Downloads
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ліцензійний Договір
на використання Твору
м. Київ, Україна
Відповідальний автор та співавтори (надалі іменовані як Автор(и)) статті, яку він (вони) подають до Українського фізичного журналу, (надалі іменована як Твір) з одного боку та Інститут теоретичної фізики імені М.М. Боголюбова НАН України в особі директора (надалі – Видавець) з іншого боку уклали даний Договір про таке:
1. Предмет договору.
Автор(и) надає(ють) Видавцю безоплатно невиключні права на використання Твору (наукового, технічного або іншого характеру) на умовах, визначених цим Договором.
2. Способи використання Твору.
2.1. Автор(и) надає(ють) Видавцю право на використання Твору таким чином:
2.1.1. Використовувати Твір шляхом його видання в Українському фізичному журналі (далі – Видання) мовою оригіналу та в перекладі на англійську (погоджений Автором(ами) і Видавцем примірник Твору, прийнятого до друку, є невід’ємною частиною Ліцензійного договору).
2.1.2. Переробляти, адаптувати або іншим чином змінювати Твір за погодженням з Автором(ами).
2.1.3. Перекладати Твір у випадку, коли Твір викладений іншою мовою, ніж мова, якою передбачена публікація у Виданні.
2.2. Якщо Автор(и) виявить(лять) бажання використовувати Твір в інший спосіб, як то публікувати перекладену версію Твору (окрім випадку, зазначеного в п. 2.1.3 цього Договору); розміщувати повністю або частково в мережі Інтернет; публікувати Твір в інших, у тому числі іноземних, виданнях; включати Твір як складову частину інших збірників, антологій, енциклопедій тощо, то Автор(и) мають отримати на це письмовий дозвіл від Видавця.
3. Територія використання.
Автор(и) надає(ють) Видавцю право на використання Твору способами, зазначеними у п.п. 2.1.1–2.1.3 цього Договору, на території України, а також право на розповсюдження Твору як невід’ємної складової частини Видання на території України та інших країн шляхом передплати, продажу та безоплатної передачі третій стороні.
4. Строк, на який надаються права.
4.1. Договір є чинним з дати підписання та діє протягом усього часу функціонування Видання.
5. Застереження.
5.1. Автор(и) заявляє(ють), що:
– він/вона є автором (співавтором) Твору;
– авторські права на даний Твір не передані іншій стороні;
– даний Твір не був раніше опублікований і не буде опублікований у будь-якому іншому виданні до публікації його Видавцем (див. також п. 2.2);
– Автор(и) не порушив(ли) права інтелектуальної власності інших осіб. Якщо у Творі наведені матеріали інших осіб за виключенням випадків цитування в обсязі, виправданому науковим, інформаційним або критичним характером Твору, використання таких матеріалів здійснене Автором(ами) з дотриманням норм міжнародного законодавства і законодавства України.
6. Реквізити і підписи сторін.
Видавець: Інститут теоретичної фізики імені М.М. Боголюбова НАН України.
Адреса: м. Київ, вул. Метрологічна 14-б.
Автор: Електронний підпис від імені та за погодження всіх співавторів.