Динаміка дислокацій в твердих розчинах при знакозмінних напруженнях
DOI:
https://doi.org/10.15407/ujpe55.9.996Ключові слова:
-Анотація
Чисельними методами вивчено динаміку сталих коливань дислокаційної петлі за наявності в її площині ковзання слабких центрів закріплення. Аналіз виконано для нульової ефективної частоти вимушених коливань в широкому інтервалі амплітуд коливань і нормованої в'язкості. Встановлено критичне значення нормованої в'язкості, починаючи з якого вплив в'язкості на процес подолання дислокацією слабких центрів закріплення повністю відсутній. Вивчено механізми впливу в'язкості на динаміку дислокацій при знакозмінних напруженнях. При зменшенні нормованої в'язкості в інтервалі нижче її критичного значення величина стрибків деформації на гістерезисній кривій зростає, а напруження відриву перезакріпленої нерухомої дислокації зменшується. Показано, що такий характер впливу в'язкості на динаміку дислокацій зумовлений проявом інерційного механізму подолання дислокаціями центрів закріплення. Вивчено вплив в'язкості на амплітудні залежності внутрішнього тертя і дефекта модуля пружності. Характер впливу в'язкості на внутрішнє тертя добре узгоджується зі встановленими особливостями динаміки дислокацій при прояві інерційного механізму.
Посилання
S.A. Golovin, A. Pushkar, and D.M. Levin, Elastic and Damping Properties of Structural Metallic Materials (Metallurgiya, Moscow, 1987) (in Russian).
E. Nadgorny, Progr. in Mat. Sci. 31, 1 (1988).
V.L. Indenbom and V.M. Chernov, in Elastic Strain Fields and Dislocation Mobility, edited by V.L. Indenbom and J. Lothe, (Elsevier, Amsterdam, 1992), p. 517.
V.I. Belan and A.I. Landau, Fiz. Met. Met. 65, 259 (1988).
R.B. Schwarz, Acta Met. 29, 311 (1981).
V.Ya. Beloshapka, V.G. Gur’yanov, and V.Ya. Platkov, Fiz. Nizk. Temp. 26, 294 (2000)
J.P. Hirth and J. Lothe, Theory of Dislocations (McGraw-Hill, New York, 1968).
M.I. Kaganov, V.Ya. Kravchenko, and V.D. Natsik, Uspekh. Fiz. Nauk 11, 655 (1973)
M. Hiratani and E.M. Nadgorny, Acta Mater. 49, 4337 (2001).
R.B. Schwarz and R. Labush, J. Appl. Phys. 49, 5174 (1978).
E. Bitzek, D. Weygaud, and P. Gumpsch, in IUTAM Symposium on Mesoscopic Dynamics of Fracture Process and Material Strength, edited by H. Kitagawa and Y. Shibutani, (2004), p. 45.
E. Bitzek and P. Gumpsch, Mater. Sci. Eng. A 400-401, 40 (2005).
V.Ya. Beloshapka and V.Ya. Platkov, Fiz. Nizk. Temp. 9, 1028 (1983).
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ліцензійний Договір
на використання Твору
м. Київ, Україна
Відповідальний автор та співавтори (надалі іменовані як Автор(и)) статті, яку він (вони) подають до Українського фізичного журналу, (надалі іменована як Твір) з одного боку та Інститут теоретичної фізики імені М.М. Боголюбова НАН України в особі директора (надалі – Видавець) з іншого боку уклали даний Договір про таке:
1. Предмет договору.
Автор(и) надає(ють) Видавцю безоплатно невиключні права на використання Твору (наукового, технічного або іншого характеру) на умовах, визначених цим Договором.
2. Способи використання Твору.
2.1. Автор(и) надає(ють) Видавцю право на використання Твору таким чином:
2.1.1. Використовувати Твір шляхом його видання в Українському фізичному журналі (далі – Видання) мовою оригіналу та в перекладі на англійську (погоджений Автором(ами) і Видавцем примірник Твору, прийнятого до друку, є невід’ємною частиною Ліцензійного договору).
2.1.2. Переробляти, адаптувати або іншим чином змінювати Твір за погодженням з Автором(ами).
2.1.3. Перекладати Твір у випадку, коли Твір викладений іншою мовою, ніж мова, якою передбачена публікація у Виданні.
2.2. Якщо Автор(и) виявить(лять) бажання використовувати Твір в інший спосіб, як то публікувати перекладену версію Твору (окрім випадку, зазначеного в п. 2.1.3 цього Договору); розміщувати повністю або частково в мережі Інтернет; публікувати Твір в інших, у тому числі іноземних, виданнях; включати Твір як складову частину інших збірників, антологій, енциклопедій тощо, то Автор(и) мають отримати на це письмовий дозвіл від Видавця.
3. Територія використання.
Автор(и) надає(ють) Видавцю право на використання Твору способами, зазначеними у п.п. 2.1.1–2.1.3 цього Договору, на території України, а також право на розповсюдження Твору як невід’ємної складової частини Видання на території України та інших країн шляхом передплати, продажу та безоплатної передачі третій стороні.
4. Строк, на який надаються права.
4.1. Договір є чинним з дати підписання та діє протягом усього часу функціонування Видання.
5. Застереження.
5.1. Автор(и) заявляє(ють), що:
– він/вона є автором (співавтором) Твору;
– авторські права на даний Твір не передані іншій стороні;
– даний Твір не був раніше опублікований і не буде опублікований у будь-якому іншому виданні до публікації його Видавцем (див. також п. 2.2);
– Автор(и) не порушив(ли) права інтелектуальної власності інших осіб. Якщо у Творі наведені матеріали інших осіб за виключенням випадків цитування в обсязі, виправданому науковим, інформаційним або критичним характером Твору, використання таких матеріалів здійснене Автором(ами) з дотриманням норм міжнародного законодавства і законодавства України.
6. Реквізити і підписи сторін.
Видавець: Інститут теоретичної фізики імені М.М. Боголюбова НАН України.
Адреса: м. Київ, вул. Метрологічна 14-б.
Автор: Електронний підпис від імені та за погодження всіх співавторів.