Окремi фiзичнi фрiзаути дивних та недивних адронiв та проблема залишкової хiмiчної нерiвноваги дивностi в релятивiстських зiткненнях важких iонiв
DOI:
https://doi.org/10.15407/ujpe61.08.0659Ключові слова:
chemical freeze-out, strangeness enhancement/suppression factor ys, Strangeness Horn, hadron multiplicitiesАнотація
Запропоновано покращену версiю моделi адронного резонансного газу, яка розглядає окремий хiмiчний фрiзаут дивних i недивних адронiв в комбiнацiї з додатковим фактором ys, який враховує залишкову хiмiчну нерiвновагу дивних частинок. У рамках запропонованого пiдходу параметри двох хiмiчних фрiзаутiв пов’язанi законами збереження ентропiї, барiонного заряду, третьої проекцiї iзоспiну та дивностi. Розвинута модель дозволила провести високоякiсний фiт вiдношень множинностей адронiв, що вимiрювались на прискорювачах AGS, SPS i RHIC з X2/dof ≃ 0,93. Особливу увагу було придiлено успiшному опису пiка дивностi. Добре вiдому проблему селективного пригнiчення Λ та Ξ гiперонiв також обговорено. Головний результат полягає в тому, що в межах помилок ys фактор дорiвнює одиницi для всiх енергiй зiткнення, крiм енергiї зiткнення в системi центра мас 7,6 ГеВ, за якої знайдено пiдсилення дивностi на 20%. Також виявлено iснування сильних стрибкiв в тиску, температурi та ефективнiй кiлькостi ступенiв вiльностi на стадiї хiмiчногго фрiзаута дивних частинок, коли енергiя зiткнення в системi центра мас змiнюється вiд 4,3 до 4,9 ГеВ. Приведено аргументи на користь того, що цi нерегулярностi можуть бути сигналом кварк-адронного фазового переходу.
Downloads
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ліцензійний Договір
на використання Твору
м. Київ, Україна
Відповідальний автор та співавтори (надалі іменовані як Автор(и)) статті, яку він (вони) подають до Українського фізичного журналу, (надалі іменована як Твір) з одного боку та Інститут теоретичної фізики імені М.М. Боголюбова НАН України в особі директора (надалі – Видавець) з іншого боку уклали даний Договір про таке:
1. Предмет договору.
Автор(и) надає(ють) Видавцю безоплатно невиключні права на використання Твору (наукового, технічного або іншого характеру) на умовах, визначених цим Договором.
2. Способи використання Твору.
2.1. Автор(и) надає(ють) Видавцю право на використання Твору таким чином:
2.1.1. Використовувати Твір шляхом його видання в Українському фізичному журналі (далі – Видання) мовою оригіналу та в перекладі на англійську (погоджений Автором(ами) і Видавцем примірник Твору, прийнятого до друку, є невід’ємною частиною Ліцензійного договору).
2.1.2. Переробляти, адаптувати або іншим чином змінювати Твір за погодженням з Автором(ами).
2.1.3. Перекладати Твір у випадку, коли Твір викладений іншою мовою, ніж мова, якою передбачена публікація у Виданні.
2.2. Якщо Автор(и) виявить(лять) бажання використовувати Твір в інший спосіб, як то публікувати перекладену версію Твору (окрім випадку, зазначеного в п. 2.1.3 цього Договору); розміщувати повністю або частково в мережі Інтернет; публікувати Твір в інших, у тому числі іноземних, виданнях; включати Твір як складову частину інших збірників, антологій, енциклопедій тощо, то Автор(и) мають отримати на це письмовий дозвіл від Видавця.
3. Територія використання.
Автор(и) надає(ють) Видавцю право на використання Твору способами, зазначеними у п.п. 2.1.1–2.1.3 цього Договору, на території України, а також право на розповсюдження Твору як невід’ємної складової частини Видання на території України та інших країн шляхом передплати, продажу та безоплатної передачі третій стороні.
4. Строк, на який надаються права.
4.1. Договір є чинним з дати підписання та діє протягом усього часу функціонування Видання.
5. Застереження.
5.1. Автор(и) заявляє(ють), що:
– він/вона є автором (співавтором) Твору;
– авторські права на даний Твір не передані іншій стороні;
– даний Твір не був раніше опублікований і не буде опублікований у будь-якому іншому виданні до публікації його Видавцем (див. також п. 2.2);
– Автор(и) не порушив(ли) права інтелектуальної власності інших осіб. Якщо у Творі наведені матеріали інших осіб за виключенням випадків цитування в обсязі, виправданому науковим, інформаційним або критичним характером Твору, використання таких матеріалів здійснене Автором(ами) з дотриманням норм міжнародного законодавства і законодавства України.
6. Реквізити і підписи сторін.
Видавець: Інститут теоретичної фізики імені М.М. Боголюбова НАН України.
Адреса: м. Київ, вул. Метрологічна 14-б.
Автор: Електронний підпис від імені та за погодження всіх співавторів.