Магнiтний гiстерезис i температура кюрi нiкель-хромових феритiв, отриманих методом золь-гель за участi автогорiння
DOI:
https://doi.org/10.15407/ujpe62.11.0992Ключові слова:
ферит, наночастинка, коерцитивна сила, питома намагнiченiсть насичення, температура КюрiАнотація
Нанорозмiрнi нiкель-хромовi порошки феритiв iз загальною формулою NiCrxFe2−xO4 синтезовано методом золь-гель за участi автогорiння (ЗГА). Всi склади феритiв мають кубiчну структуру шпiнелi. Середнiй розмiр порошкiв знаходився в межах 23–43 нм. Пiсля пресування порошкiв та їх спiкання за температури 1573 К середнiй розмiр кристалiтiв становить 65–83 нм. Форма петель магнiтного гiстерезису пiдтверджує, що дослiджуванi зразки є магнiто-м’якими матерiалами завдяки низькiй коерцитивнiй силi Hc. Залишкова iндукцiя Br магнiтного поля з ростом концентрацiї йонiв Cr3+ зменшується за рахунок послаблення взаємодiї мiж пiдґратками шпiнелi в той час, як Hc зростає. Зi збiльшенням у феритових зразках йонiв Cr3+ зменшується значення питомої намагнiченостi насичення qs вiд 33,9 А·м2 · кг−1 до 7,7 А·м2 · кг−1, що свiдчить про те, що менш магнiтнi йони хрому замiщають йони Fe3+ в окта-пiдґратцi феритiв. Магнiтнi моменти, розрахованi з використанням двопiдґраткової моделi Нееля за розподiлом катiонiв, є дещо нижчi за значення, отриманi експериментальним шляхом. Це зумовлено проявом ефекту скошених спiнiв та впливом товщини поверхневого шару t з порушеннями магнiтної структури, який знаходиться в межах 0,22–2,01 нм. Зi зниженням температури вимiрювань до 77 К магнiтнi параметри феритових осердь зростають, що зумовлено їх суперпарамагнiтними властивостями. Температура Кюрi Tc спадає вiд 831 К до 685 К з ростом ступеня замiщення х.
Downloads
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ліцензійний Договір
на використання Твору
м. Київ, Україна
Відповідальний автор та співавтори (надалі іменовані як Автор(и)) статті, яку він (вони) подають до Українського фізичного журналу, (надалі іменована як Твір) з одного боку та Інститут теоретичної фізики імені М.М. Боголюбова НАН України в особі директора (надалі – Видавець) з іншого боку уклали даний Договір про таке:
1. Предмет договору.
Автор(и) надає(ють) Видавцю безоплатно невиключні права на використання Твору (наукового, технічного або іншого характеру) на умовах, визначених цим Договором.
2. Способи використання Твору.
2.1. Автор(и) надає(ють) Видавцю право на використання Твору таким чином:
2.1.1. Використовувати Твір шляхом його видання в Українському фізичному журналі (далі – Видання) мовою оригіналу та в перекладі на англійську (погоджений Автором(ами) і Видавцем примірник Твору, прийнятого до друку, є невід’ємною частиною Ліцензійного договору).
2.1.2. Переробляти, адаптувати або іншим чином змінювати Твір за погодженням з Автором(ами).
2.1.3. Перекладати Твір у випадку, коли Твір викладений іншою мовою, ніж мова, якою передбачена публікація у Виданні.
2.2. Якщо Автор(и) виявить(лять) бажання використовувати Твір в інший спосіб, як то публікувати перекладену версію Твору (окрім випадку, зазначеного в п. 2.1.3 цього Договору); розміщувати повністю або частково в мережі Інтернет; публікувати Твір в інших, у тому числі іноземних, виданнях; включати Твір як складову частину інших збірників, антологій, енциклопедій тощо, то Автор(и) мають отримати на це письмовий дозвіл від Видавця.
3. Територія використання.
Автор(и) надає(ють) Видавцю право на використання Твору способами, зазначеними у п.п. 2.1.1–2.1.3 цього Договору, на території України, а також право на розповсюдження Твору як невід’ємної складової частини Видання на території України та інших країн шляхом передплати, продажу та безоплатної передачі третій стороні.
4. Строк, на який надаються права.
4.1. Договір є чинним з дати підписання та діє протягом усього часу функціонування Видання.
5. Застереження.
5.1. Автор(и) заявляє(ють), що:
– він/вона є автором (співавтором) Твору;
– авторські права на даний Твір не передані іншій стороні;
– даний Твір не був раніше опублікований і не буде опублікований у будь-якому іншому виданні до публікації його Видавцем (див. також п. 2.2);
– Автор(и) не порушив(ли) права інтелектуальної власності інших осіб. Якщо у Творі наведені матеріали інших осіб за виключенням випадків цитування в обсязі, виправданому науковим, інформаційним або критичним характером Твору, використання таких матеріалів здійснене Автором(ами) з дотриманням норм міжнародного законодавства і законодавства України.
6. Реквізити і підписи сторін.
Видавець: Інститут теоретичної фізики імені М.М. Боголюбова НАН України.
Адреса: м. Київ, вул. Метрологічна 14-б.
Автор: Електронний підпис від імені та за погодження всіх співавторів.